Results

Recap

Licensed to University of South Dakota
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 10/18/2013 09:12 PM
                         2013 USD vs. UND - 10/18/2013                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The University of North Dakota-ND  'A'                 NT    2:03.13   11  
     1) Grabanski, Erin M 20            2) Merwin, Camille M 21           
     3) Puk, Sami R 21                  4) Funk, Courtney L 19            
       31.52    33.94    30.04    27.63                                    
  2 The University of South Dakota-SD  'A'            2:02.79    2:04.81    4  
     1) Kirtley, Tayler N 18            2) Nowlan, Berkley S 18           
     3) Veselik, Hannah V 19            4) Pfauth, Allie L 18             
       31.96    35.09    30.23    27.53                                    
  3 The University of North Dakota-ND  'B'                 NT    2:04.96    2  
     1) Ainsworth, Kristin J 18         2) Stevens, Nicole E 18           
     3) DiGregorio, Teresa J 20         4) Wessman, Rachael I 21          
       31.84    35.23    30.79    27.10                                    
  4 The University of North Dakota-ND  'C'                 NT    2:08.98  
     1) Schwab, Alli J 18               2) Weyer, Alexa R 19              
     3) Jeske, McKenzie C 19            4) Walth, Cassie B 19             
       35.05    34.50    31.94    27.49                                    
  5 The University of South Dakota-SD  'B'                 NT    2:09.16  
     1) Smith, Maggie C 19              2) Klug, Alexis M 22              
     3) Dailey, Kate M 20               4) Wannamaker, Corey J 20         
       32.53    36.92    31.98    27.73                                    
  6 The University of South Dakota-SD  'C'                 NT    2:12.01  
     1) Buberl, Torie L 21              2) Kleiner, Erin M 19             
     3) Knowles, Molly E 20             4) Yaw, Charlotte E 19            
       33.31    38.78    31.55    28.37                                    
 
Event 2  Men 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The University of North Dakota-ND  'A'                 NT    1:47.38   11  
     1) Gannon, Adam J 21               2) Smith, Austin J 20             
     3) Koken, Matt J 19                4) MacQuarrie, Colin A 19         
                31.52    33.94  1:03.98    11.88                           
  2 The University of South Dakota-SD  'A'            1:47.70    1:49.85    4  
     1) Ford, Ian N 20                  2) Knowles, Jake D 18             
     3) Krysl, Colin R 20               4) Frederick, Blake A 20          
                31.96    35.09  1:05.32    12.57                           
  3 The University of North Dakota-ND  'B'                 NT    1:49.95    2  
     1) Obembe, Obi M 20                2) Ballantyne, Ian R 19           
     3) McCague, Erik A 19              4) Schultz, Wes R 21              
                31.84    35.23  1:06.02    12.09                           
  4 The University of South Dakota-SD  'B'                 NT    1:52.20  
     1) Fenton, Adam R 18               2) VanDike, Jaden C 18            
     3) Batchelor, Jonnie S 19          4) Tystahl, Nathan P 19           
  5 The University of South Dakota-SD  'C'                 NT    1:55.62  
     1) Nelson, Jay M 20                2) Hopson, Nicholas P 20          
     3) Jesse, Will J 20                4) Hardy, Nathanael P 19          
                33.31    38.78  1:10.33    11.98                           
  6 The University of North Dakota-ND  'C'                 NT    1:56.18  
     1) Doll, Ethan P 19                2) Fisher, Jake E 19              
     3) Campbell, Mac S 20              4) Schlais, Drew D 18             
 
Event 3  Women 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lynch, Morgan K           21 UND-ND                    NT    9:30.11    9  
      32.33   35.05   35.64   35.55   35.55   35.27   35.91   36.26
      35.38   35.60   35.70   36.55   36.35   36.31   36.57   36.09
  2 Kimmes, Cassie J          20 Coyotes-SD           9:27.79    9:36.93    4  
      32.45   35.29   35.67   35.95   35.85   36.42   36.55   36.51
      36.54   36.55   36.74   36.83   36.99   36.90   36.15   35.54
  3 McCrady, Linay K          21 Coyotes-SD           9:25.67    9:38.20    3  
      32.73   35.22   35.52   35.64   35.80   36.10   36.20   36.51
      36.79   36.86   37.00   36.86   36.89   37.08   36.65   36.35
  4 Svendson, Rachel M        19 Coyotes-SD           9:31.92    9:47.12    2  
      32.80   35.83   36.38   36.50   36.71   36.83   37.15   37.32
      37.30   37.22   37.30   37.53   37.41   37.42   37.31   36.11
  5 Tonsager, Alison K        20 UND-ND                    NT   10:13.03    1  
      33.40   36.83   37.37   38.06   38.24   38.61   38.63   38.94
      39.04   39.16   39.29   39.43   39.30   39.53   39.15   38.05
 
Event 4  Men 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chanas-LaRue, Aaron       19 UND-ND                    NT    8:43.17    9  
      29.40   31.83   31.65   32.25   32.64   32.89   32.87   33.02
      33.16   33.20   33.48   33.76   33.59   34.12   33.10   32.21
  2 Barnes, Morgan M          19 Coyotes-SD                NT    9:06.12    4  
      29.89   32.84   33.90   34.65   34.76   34.86   35.09   34.94
      34.79   35.02   34.88   35.09   34.87   34.45   34.17   31.92
  3 Fenton, Adam R            18 Coyotes-SD                NT    9:08.84    3  
      29.88   32.77   33.31   34.27   34.67   34.66   35.61   35.35
      35.72   35.16   34.79   35.01   35.25   34.65   34.53   33.21
  4 Kannawin, CJ W            18 UND-ND                    NT    9:12.86    2  
      30.63   33.96   35.04   35.00   35.33   35.09   35.43   34.48
      34.25   34.08   34.33   35.33   35.03   35.17   35.06   34.65
  5 Watson, Eli M             19 Coyotes-SD                NT    9:27.80    1  
      30.91   33.66   35.44   35.03   35.06   35.34   35.42   36.18
      36.51   36.41   36.91   36.91   36.37   36.69   36.33   34.63
 
Event 5  Women 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richels, Kelsey A         21 UND-ND                    NT    2:11.45    9  
      30.31   32.78   33.76   34.60                                
  2 Schuttinger, Sam C        18 Coyotes-SD                NT    2:11.67    4  
      30.54   33.33   34.45   33.35                                
  3 Pfauth, Allie L           18 Coyotes-SD                NT    2:12.22    3  
      30.50   33.47   34.31   33.94                                
  4 Frey, Steph M             18 UND-ND                    NT    2:12.28    2  
      30.87   33.58   33.85   33.98                                
  5 Church, Ali M             19 UND-ND                    NT    2:13.31    1  
      31.11   33.62   34.55   34.03                                
  6 Schenk, Delaney N         20 Coyotes-SD           2:14.26    2:15.93  
      30.96   33.74   35.19   36.04                                
 -- Yaw, Charlotte E          19 Coyotes-SD           2:14.35   X2:15.84  
      30.66   33.61   35.37   36.20                                
 -- Engberg, Lydia R          20 Coyotes-SD           2:14.86   X2:19.23  
      32.00   34.67   36.11   36.45                                
 -- Bertels, Helena C         20 Coyotes-SD           2:18.36   X2:21.64  
      31.92   35.34   36.82   37.56                                
 -- Bryant, Madison N         18 Coyotes-SD                NT   X2:24.02  
      33.14   36.57   37.68   36.63                                
 -- Vlach-Buller, Miranda K   20 Coyotes-SD           2:19.03   X2:24.30  
      32.32   36.29   37.81   37.88                                
 
Event 6  Men 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jacobson, Dan P           22 UND-ND                    NT    1:58.42    9  
      27.08   30.09   30.32   30.93                                
  2 Frederick, Blake A        20 Coyotes-SD           1:59.63    1:59.09    4  
      27.52   29.91   30.62   31.04                                
  3 Benson, Forrest R         18 UND-ND                    NT    2:02.34    3  
      28.04   30.67   31.55   32.08                                
  4 Schlais, Drew D           18 UND-ND                    NT    2:03.16    2  
      28.94   32.09   31.91   30.22                                
  5 Guelcher, Alex S          20 Coyotes-SD                NT    2:04.55    1  
      28.44   30.88   32.42   32.81                                
  6 Jankowski, Dominic P      18 Coyotes-SD                NT    2:11.71  
      29.63   32.40   34.68   35.00                                
 
Event 7  Women 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ainsworth, Kristin J      18 UND-ND                    NT    1:06.50    9  
      32.57   33.93                                                
  2 Kirtley, Tayler N         18 Coyotes-SD                NT    1:07.81    4  
      33.12   34.69                                                
  3 Smith, Maggie C           19 Coyotes-SD           1:08.88    1:09.45    3  
      33.53   35.92                                                
  4 Puk, Sami R               21 UND-ND                    NT    1:09.51    2  
      33.50   36.01                                                
  5 Wessman, Rachael I        21 UND-ND                    NT    1:10.37    1  
      33.91   36.46                                                
  6 Stavely, Paige A          20 Coyotes-SD           1:09.04    1:10.95  
      34.07   36.88                                                
 
Event 8  Men 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford, Ian N               20 Coyotes-SD           1:00.54    1:00.33    9  
      29.32   31.01                                                
  2 Chanas-LaRue, Aaron       19 UND-ND                    NT    1:01.60    4  
      29.64   31.96                                                
  3 Bonicelli, Cory J         20 Coyotes-SD                NT    1:02.94    3  
      30.48   32.46                                                
  4 Nelson, Jay M             20 Coyotes-SD           1:04.82    1:03.22    2  
      30.63   32.59                                                
  5 Obembe, Obi M             20 UND-ND                    NT    1:03.40    1  
      17.12   46.28                                                
  6 Doll, Ethan P             19 UND-ND                    NT    1:04.92  
      32.07   32.85                                                
 
Event 9  Women 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merwin, Camille M         21 UND-ND                    NT    1:14.68    9  
      34.99   39.69                                                
  2 Stevens, Nicole E         18 UND-ND                    NT    1:16.91    4  
      36.94   39.97                                                
  3 Nowlan, Berkley S         18 Coyotes-SD                NT    1:17.18    3  
      36.12   41.06                                                
  4 Weyer, Alexa R            19 UND-ND                    NT    1:18.61    2  
      36.25   42.36                                                
  5 Klug, Alexis M            22 Coyotes-SD           1:21.00    1:21.80    1  
      37.72   44.08                                                
  6 Olson, Summer M           19 Coyotes-SD           1:23.50    1:23.97  
      39.08   44.89                                                
 
Event 10  Men 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Austin J           20 UND-ND                    NT    1:06.05    9  
      31.35   34.70                                                
  2 Ballantyne, Ian R         19 UND-ND                    NT    1:07.61    4  
      32.62   34.99                                                
  3 Knowles, Jake D           18 Coyotes-SD                NT    1:07.63    3  
      31.14   36.49                                                
  4 VanDike, Jaden C          18 Coyotes-SD                NT    1:08.71    2  
      32.21   36.50                                                
  5 Schultz, Wes R            21 UND-ND                    NT    1:08.81    1  
      32.54   36.27                                                
  6 Hopson, Nicholas P        20 Coyotes-SD           1:09.32    1:11.66  
      33.27   38.39                                                
 
Event 11  Women 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DiGregorio, Teresa J      20 UND-ND                    NT    2:30.26    9  
      33.98   37.89   39.41   38.98                                
  2 Dailey, Kate M            20 Coyotes-SD           2:29.66    2:31.52    4  
      33.84   37.90   39.93   39.85                                
  3 Veselik, Hannah V         19 Coyotes-SD           2:31.92    2:33.56    3  
      33.11   38.22   40.54   41.69                                
  4 Ainsworth, Kristin J      18 UND-ND                    NT    2:34.04    2  
      31.85   37.32   40.60   44.27                                
  5 Jeske, McKenzie C         19 UND-ND                    NT    2:37.43    1  
      33.61   38.87   41.95   43.00                                
  6 Knowles, Molly E          20 Coyotes-SD           2:30.91    2:38.87  
      33.52   38.92   42.45   43.98                                
 
Event 12  Men 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krysl, Colin R            20 Coyotes-SD           2:10.06    2:10.32    9  
      29.09   33.18   34.40   33.65                                
  2 Koken, Matt J             19 UND-ND                    NT    2:10.37    4  
      29.18   32.81   34.13   34.25                                
  3 Jacobson, Dan P           22 UND-ND                    NT    2:16.86    3  
      30.25   34.39   35.92   36.30                                
  4 McCague, Erik A           19 UND-ND                    NT    2:20.52    2  
      31.84   35.85   36.22   36.61                                
  5 Watson, Eli M             19 Coyotes-SD           2:24.14    2:22.81    1  
      30.96   37.06   37.67   37.12                                
  6 Batchelor, Jonnie S       19 Coyotes-SD                NT    2:27.56  
      30.83   37.17   39.61   39.95                                
 
Event 13  Women 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Funk, Courtney L          19 UND-ND                    NT      27.72    9  
  2 Wannamaker, Corey J       20 Coyotes-SD             27.47      27.93    4  
  3 Kirtley, Tayler N         18 Coyotes-SD                NT      28.39    3  
  4 Puk, Sami R               21 UND-ND                    NT      28.56    2  
  5 Kleiner, Erin M           19 Coyotes-SD                NT      28.88    1  
  6 Schwab, Alli J            18 UND-ND                    NT      29.26  
 -- Buberl, Torie L           21 Coyotes-SD             28.41     X28.76  
 -- Engberg, Lydia R          20 Coyotes-SD             28.29     X29.32  
 -- Olson, Summer M           19 Coyotes-SD             30.12     X30.68  
 
Event 14  Men 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gannon, Adam J            21 UND-ND                    NT      23.79    9  
  2 MacQuarrie, Colin A       19 UND-ND                    NT      24.24    4  
  3 Tystahl, Nathan P         19 Coyotes-SD             25.17      25.00    3  
  4 Mollet, Fisher J          19 Coyotes-SD                NT      25.90    2  
  5 Guelcher, Alex S          20 Coyotes-SD             26.09      25.97    1  
  6 Schlais, Drew D           18 UND-ND                    NT      26.39  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertting, Greysen N       18 Coyotes-SD            244.45     245.50    9  
  2 Waldbillig, Rachael       21 UND-ND                    NP     233.75    4  
  3 Shepler, Courtney M       19 Coyotes-SD            235.05     218.55    3  
  4 Chmielewski, Megan E      21 Coyotes-SD            262.49     217.55    2  
  5 Eissinger, Lexi J         19 UND-ND                    NP     216.55    1  
  6 Anklan, Jen M             20 UND-ND                    NP     213.65  
  7 Thorstenson, Rachel       18 UND-ND                    NP     190.05  
  8 Zhorne, Brooke M          21 Coyotes-SD            138.97     143.05  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eberle, Rick D            22 UND-ND                    NP     291.80    9  
  2 Gens, Dustin W            19 Coyotes-SD            250.87     273.80    4  
  3 Golling, Michael J        21 UND-ND                    NP     268.10    3  
  4 Metcalf, Clayton          19 UND-ND                    NP     254.40    2  
  5 Testa, Chase J            20 Coyotes-SD            239.78     242.20    1  
  6 Stephens, Connor J        19 Coyotes-SD            236.02     224.00  
 
Event 17  Women 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pfauth, Allie L           18 Coyotes-SD                NT    1:00.56    9  
      28.97   31.59                                                
  2 Walth, Cassie B           19 UND-ND                    NT    1:01.07    4  
      29.40   31.67                                                
  3 Richels, Kelsey A         21 UND-ND                    NT    1:01.13    3  
      29.23   31.90                                                
  4 Kirtley, Tayler N         18 Coyotes-SD                NT    1:01.53    2  
      29.75   31.78                                                
  5 Frey, Steph M             18 UND-ND                    NT    1:01.79    1  
      29.70   32.09                                                
  6 Wannamaker, Corey J       20 Coyotes-SD             59.78    1:02.50  
      29.16   33.34                                                
 -- Yaw, Charlotte E          19 Coyotes-SD           1:03.58   X1:02.84  
      29.95   32.89                                                
 -- Schenk, Delaney N         20 Coyotes-SD           1:02.60   X1:02.89  
      30.12   32.77                                                
 -- Buberl, Torie L           21 Coyotes-SD           1:03.44   X1:03.21  
      30.10   33.11                                                
 -- Schwab, Alli J            18 UND-ND                    NT   X1:05.11  
      30.08   35.03                                                
 
Event 18  Men 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gannon, Adam J            21 UND-ND                    NT      52.63    9  
      25.77   26.86                                                
  2 Frederick, Blake A        20 Coyotes-SD             53.99      54.27    4  
      25.94   28.33                                                
  3 MacQuarrie, Colin A       19 UND-ND                    NT      54.53    3  
      25.86   28.67                                                
  4 Knowles, Jake D           18 Coyotes-SD                NT      54.73    2  
      26.14   28.59                                                
  5 Fisher, Jake E            19 UND-ND                    NT      55.63    1  
      26.36   29.27                                                
  6 Nelson, Jay M             20 Coyotes-SD             58.59      56.36  
      26.44   29.92                                                
 
Event 19  Women 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ainsworth, Kristin J      18 UND-ND                    NT    2:21.63    9  
      32.83   35.29   36.63   36.88                                
  2 Grabanski, Erin M         20 UND-ND                    NT    2:26.23    4  
      33.63   36.47   38.03   38.10                                
  3 Schuttinger, Sam C        18 Coyotes-SD                NT    2:29.10    3  
      34.62   37.47   38.96   38.05                                
  4 Stavely, Paige A          20 Coyotes-SD           2:27.65    2:29.71    2  
      34.77   37.40   38.96   38.58                                
  5 Smith, Maggie C           19 Coyotes-SD           2:29.43    2:30.57    1  
      34.98   37.63   39.26   38.70                                
 
Event 20  Men 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford, Ian N               20 Coyotes-SD           2:11.07    2:11.98    9  
      31.25   33.78   32.87   34.08                                
  2 Chanas-LaRue, Aaron       19 UND-ND                    NT    2:14.05    4  
      32.35   34.04   34.27   33.39                                
  3 Bonicelli, Cory J         20 Coyotes-SD           2:15.34    2:15.81    3  
      31.03   33.99   35.36   35.43                                
  4 Fenton, Adam R            18 Coyotes-SD                NT    2:17.96    2  
      33.00   34.97   35.18   34.81                                
  5 Doll, Ethan P             19 UND-ND                    NT    2:20.34    1  
      33.69   36.35   36.20   34.10                                
  6 Obembe, Obi M             20 UND-ND                    NT    2:22.51  
      32.36   35.11   37.33   37.71                                
 
Event 21  Women 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merwin, Camille M         21 UND-ND                    NT    2:43.11    9  
      36.67   40.86   42.33   43.25                                
  2 Stevens, Nicole E         18 UND-ND                    NT    2:46.55    4  
      37.98   42.29   43.13   43.15                                
  3 Nowlan, Berkley S         18 Coyotes-SD                NT    2:49.58    3  
      38.16   42.78   43.97   44.67                                
  4 Weyer, Alexa R            19 UND-ND                    NT    2:54.21    2  
      38.35   43.71   45.43   46.72                                
  5 Olson, Summer M           19 Coyotes-SD           2:57.73    2:59.51    1  
      39.51   45.14   47.04   47.82                                
  6 Klug, Alexis M            22 Coyotes-SD           2:57.68    2:59.60  
      39.16   46.07   47.67   46.70                                
 
Event 22  Men 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Austin J           20 UND-ND                    NT    2:27.52    9  
      34.06   37.79   37.48   38.19                                
  2 Schultz, Wes R            21 UND-ND                    NT    2:32.41    4  
      33.43   38.29   39.63   41.06                                
  3 Knowles, Jake D           18 Coyotes-SD                NT    2:33.23    3  
      34.56   38.14   39.87   40.66                                
  4 Ballantyne, Ian R         19 UND-ND                    NT    2:35.22    2  
      31.76   38.16   42.86   42.44                                
  5 Hopson, Nicholas P        20 Coyotes-SD           2:47.59    2:38.95    1  
      34.92   40.09   41.64   42.30                                
  6 VanDike, Jaden C          18 Coyotes-SD                NT    2:39.32  
      34.80   39.85   42.52   42.15                                
 
Event 23  Women 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lynch, Morgan K           21 UND-ND                    NT    4:38.39    9  
      31.83   34.47   34.94   35.19   35.13   35.52   35.79   35.52
  2 Church, Ali M             19 UND-ND                    NT    4:42.51    4  
      32.73   35.76   36.26   36.16   35.49   35.57   35.78   34.76
  3 Pfauth, Allie L           18 Coyotes-SD                NT    4:43.50    3  
      32.41   35.31   36.22   36.41   36.40   36.14   36.04   34.57
  4 McCrady, Linay K          21 Coyotes-SD           4:35.15    4:43.65    2  
      32.67   35.53   35.91   35.87   36.16   36.41   35.99   35.11
  5 Kimmes, Cassie J          20 Coyotes-SD           4:35.49    4:46.43    1  
      32.03   34.92   36.17   36.53   36.79   36.87   36.96   36.16
 
Event 24  Men 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnes, Morgan M          19 Coyotes-SD                NT    4:22.16    9  
      29.40   32.38   33.13   33.79   33.80   33.55   33.51   32.60
  2 Benson, Forrest R         18 UND-ND                    NT    4:23.01    4  
      29.97   33.47   33.31   33.26   33.83   33.62   33.61   31.94
  3 Frederick, Blake A        20 Coyotes-SD           4:18.24    4:23.19    3  
      29.61   32.43   33.49   34.15   34.07   34.35   33.38   31.71
  4 Campbell, Mac S           20 UND-ND                    NT    4:25.81    2  
      29.33   32.75   32.96   33.71   33.72   34.11   34.55   34.68
  5 Kannawin, CJ W            18 UND-ND                    NT    4:28.57    1  
      29.36   32.85   33.59   33.78   34.10   34.75   34.99   35.15
  6 Watson, Eli M             19 Coyotes-SD           4:28.35    4:36.44  
      30.25   34.04   35.47   36.22   35.34   36.48   34.67   33.97
 
Event 25  Women 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Veselik, Hannah V         19 Coyotes-SD           1:08.48    1:08.08    9  
      31.24   36.84                                                
  2 Puk, Sami R               21 UND-ND                    NT    1:08.47    4  
      31.66   36.81                                                
  3 Kleiner, Erin M           19 Coyotes-SD                NT    1:10.19    3  
      32.59   37.60                                                
  4 Dailey, Kate M            20 Coyotes-SD           1:10.63    1:10.48    2  
      33.97   36.51                                                
  5 Funk, Courtney L          19 UND-ND                    NT    1:10.70    1  
      32.06   38.64                                                
 -- Knowles, Molly E          20 Coyotes-SD           1:08.72   X1:10.91  
      32.87   38.04                                                
 -- Shroyer, McKenzie A       21 Coyotes-SD           1:14.20   X1:13.99  
      33.91   40.08                                                
 
Event 26  Men 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gannon, Adam J            21 UND-ND                    NT      56.37    9  
      26.21   30.16                                                
  2 Krysl, Colin R            20 Coyotes-SD             57.77      58.44    4  
      26.84   31.60                                                
  3 Koken, Matt J             19 UND-ND                    NT      58.86    3  
      27.62   31.24                                                
  4 Batchelor, Jonnie S       19 Coyotes-SD                NT    1:01.36    2  
      28.05   33.31                                                
  5 McCague, Erik A           19 UND-ND                    NT    1:01.44    1  
      28.25   33.19                                                
  6 Guelcher, Alex S          20 Coyotes-SD                NT    1:03.38  
      28.83   34.55                                                
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eissinger, Lexi J         19 UND-ND                    NP     248.60    9  
  2 Hertting, Greysen N       18 Coyotes-SD            238.45     246.10    4  
  3 Waldbillig, Rachael       21 UND-ND                    NP     243.00    3  
  4 Chmielewski, Megan E      21 Coyotes-SD            264.15     210.00    2  
  5 Thorstenson, Rachel       18 UND-ND                    NP     163.35    1  
  6 Zhorne, Brooke M          21 Coyotes-SD            129.45     141.75  
 -- Anklan, Jen M             20 UND-ND                    NP    X171.15  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eberle, Rick D            22 UND-ND                    NP     294.55    9  
  2 Golling, Michael J        21 UND-ND                    NP     262.05    4  
  3 Gens, Dustin W            19 Coyotes-SD            294.15     257.05    3  
  4 Metcalf, Clayton          19 UND-ND                    NP     253.20    2  
  5 Testa, Chase J            20 Coyotes-SD            233.70     222.55    1  
  6 Stephens, Connor J        19 Coyotes-SD            223.65     190.70  
 
Event 29  Women 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nowlan, Berkley S         18 Coyotes-SD                NT    2:32.05    9  
      33.28   40.65   43.07   35.05                                
  2 Kleiner, Erin M           19 Coyotes-SD                NT    2:32.77    4  
      31.92   40.26   45.84   34.75                                
  3 Stavely, Paige A          20 Coyotes-SD           2:30.50    2:33.99    3  
      33.34   39.04   46.69   34.92                                
 -- Frey, Steph M             18 UND-ND                    NT   X2:32.47  
      33.34   42.62   43.88   32.63                                
 -- Jeske, McKenzie C         19 UND-ND                    NT   X2:37.53  
      33.50   42.02   43.78   38.23                                
 -- Tonsager, Alison K        20 UND-ND                    NT   X2:39.51  
      32.61   43.44   47.17   36.29                                
 
Event 30  Men 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford, Ian N               20 Coyotes-SD           2:15.71    2:17.20    9  
      30.50   34.71   40.20   31.79                                
  2 Krysl, Colin R            20 Coyotes-SD           2:10.21    2:17.27    4  
      28.06   35.13   40.98   33.10                                
  3 VanDike, Jaden C          18 Coyotes-SD                NT    2:25.07    3  
      30.13   38.03   41.47   35.44                                
 -- Jacobson, Dan P           22 UND-ND                    NT   X2:14.05  
      28.75   34.33   41.59   29.38                                
 -- Smith, Austin J           20 UND-ND                    NT   X2:16.09  
      28.54   36.80   38.35   32.40                                
 -- Doll, Ethan P             19 UND-ND                    NT   X2:22.43  
      30.29   36.77   43.87   31.50                                
 
Event 31  Women 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The University of North Dakota-ND  'A'                 NT    4:06.58   11  
     1) Grabanski, Erin M 20            2) Funk, Courtney L 19            
     3) Walth, Cassie B 19              4) Frey, Steph M 18               
       29.02  1:00.23    29.90  1:03.56    28.77  1:06.05    24.19    56.74
  2 The University of South Dakota-SD  'B'            4:11.43    4:12.83    4  
     1) Engberg, Lydia R 20             2) McCrady, Linay K 21            
     3) Buberl, Torie L 21              4) Yaw, Charlotte E 19            
       30.50  1:04.31    30.39  1:03.60    29.96  1:03.16    29.02  1:01.76
  3 The University of South Dakota-SD  'A'            4:00.85    4:13.33    2  
     1) Schuttinger, Sam C 18           2) Wannamaker, Corey J 20         
     3) Schenk, Delaney N 20            4) Veselik, Hannah V 19           
       29.68  1:02.41    29.88  1:04.84    29.83  1:03.41    29.40  1:02.67
  4 The University of South Dakota-SD  'C'            4:19.64    4:31.77  
     1) Vlach-Buller, Miranda K 20      2) Bertels, Helena C 20           
     3) Shroyer, McKenzie A 21          4) Bryant, Madison N 18           
       32.20  1:07.65    30.42  1:04.82    33.40  1:10.42    32.84  1:08.88
 -- The University of North Dakota-ND  'B'                 NT   X4:10.59  
     1) Richels, Kelsey A 21            2) Church, Ali M 19               
     3) Wessman, Rachael I 21           4) Lynch, Morgan K 21             
       29.63  1:01.32    30.38  1:04.08    29.30  1:03.22    29.56  1:01.97
 -- The University of North Dakota-ND  'C'                 NT   X4:16.24  
     1) Merwin, Camille M 21            2) Weyer, Alexa R 19              
     3) DiGregorio, Teresa J 20         4) Tonsager, Alison K 20          
       29.26  1:01.67    31.25  1:05.34    30.69  1:05.20    30.06  1:04.03
 
Event 32  Men 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The University of North Dakota-ND  'A'                 NT    3:37.87   11  
     1) MacQuarrie, Colin A 19          2) Jacobson, Dan P 22             
     3) Koken, Matt J 19                4) Chanas-LaRue, Aaron 19         
       25.43    54.89    25.80    55.96    25.75    54.26    25.07    52.76
  2 The University of South Dakota-SD  'A'            3:31.79    3:45.11    4  
     1) Fenton, Adam R 18               2) Nelson, Jay M 20               
     3) Batchelor, Jonnie S 19          4) Tystahl, Nathan P 19           
       26.69    56.20    26.20    55.59    26.80    56.95    26.04    56.37
  3 The University of South Dakota-SD  'B'                 NT    3:49.33    2  
     1) Bonicelli, Cory J 20            2) Barnes, Morgan M 19            
     3) Watson, Eli M 19                4) Guelcher, Alex S 20            
       27.56    57.47    27.03    57.04    27.59    58.58    26.81    56.24
  4 The University of South Dakota-SD  'C'                 NT    4:03.32  
     1) Jankowski, Dominic P 18         2) Jesse, Will J 20               
     3) Hardy, Nathanael P 19           4) Mollet, Fisher J 19            
       29.41  1:02.03    29.19  1:02.92    27.62  1:00.20    26.96    58.17
 -- The University of North Dakota-ND  'B'                 NT   X3:40.32  
     1) McCague, Erik A 19              2) Schultz, Wes R 21              
     3) Obembe, Obi M 20                4) Fisher, Jake E 19              
       26.76    56.21    25.39    54.77    25.51    54.81    25.81    54.53
 -- The University of North Dakota-ND  'C'                 NT   X3:50.61  
     1) Ballantyne, Ian R 19            2) Benson, Forrest R 18           
     3) Kannawin, CJ W 18               4) Schlais, Drew D 18             
       27.43    57.98    26.41    55.71    28.62  1:00.59    27.08    56.33